2019-2020

REGISTER NOW!

To Register CLICK HERE (you will be redirected to the city of Roswell registration system) cost $12

TRYOUT SCHEDULE

Jr Academy 8U-9U, Academy 9U-12U, Select 13U: May 28, 29, 30 (Tuesday, Wednesday, Thursday(if needed))

  • 2011-2012 Boys JR ACAD., 5:00-6:15 on Groveway Softball #2 Outfield (Wed/Thur ONLY)
  • 2011 Boys 9U ACAD., 5:00-6:15pm on Groveway Lower (turf)
  • 2010 Boys 10U ACAD., 5:00-6:15pm on Groveway Upper (turf)
  • 2009 Boys 11U ACAD.,  7:15-8:45pm on Groveway Upper (turf)
  • 2008 Boys 12U ACAD., 7:15-8:45pm Grimes Bridge #1
  • 2007 Boys 13U Select, 5:00-6:30pm  Grimes Bridge #1

 

  • 2011-2012 Girls JR ACAD., 5:00-6:15 on Groveway Sotball #2 Outfield (Wed/Thur ONLY)
  • 2011 Girls 9U ACAD., 5:00-6:15pm on Groveway Lower (turf)
  • 2010 Girls 10U ACAD., 5:00-6:15pm on Groveway Upper (turf)
  • 2009 Girls 11U ACAD.,  7:15-8:45pm on Groveway Lower (turf)
  • 2008 Girls 12U ACAD., 7:15-8:45pm Grimes Bridge #2
  • 2007 Girls 13U Select, 5:00-6:30pm Grimes Bridge #2

Select 14U-19U: June 4, 5 and 6 (Tuesday, Wednesday, Thursday) 

  • 2006 Boys 14U Select, 7:15-8:45pm on Groveway Lower (turf) 
  • 2005 Boys 15U Select, 7:15-8:45pm on Groveway Upper (turf)
  • 2004 Boys 16U Select, 7:15-8:45pm Grimes Bridge #1
  • 2003 Boys 17U Select, 7:15-8:45pm Grimes Bridge #2
  • 2002 Boys 18U Select, 5:00-6:30pm on Groveway Upper (turf)
  • 2001 Boys 19U Select, 5:00-6:30pm on Groveway Upper (turf)

 

  • 2006 Girls 14U Select, 5:00-6:30pm on Groveway Lower (turf)
  • 2005 Girls 15U Select, 5:00-6:30pm Grimes Bridge #2
  • 2004 Girls 16U Select, 5:00-6:30pm Grimes Bridge #2
  • 2002 Girls 18U Select, 5:00-6:30pm Grimes Bridge #1
  • 2001 Girls 19U Select, 5:00-6:30pm Grimes Bridge #1

FIELDS

Groveway Community Park - Upper and Lower Turf Fields: 150 Dobbs Dr, 30075

  • Upper Field - Drive to the top of the hill on Dobbs Dr and turn right into Parking lot next to large playground
  • Lower Field - As you drive up the hill on Dobbs Dr, turn right at Dobbs Ct and go over small hill to parking lot
  • Softball Field - As you drive up the hill on Dobbs Dr. stay straight and park in the big parking lot in front of the playground. the softball field will be on your right past the bathroom building.

Grimes Bridge Park - Field 1 & 2 Grass Fields: 830 Grimes Bridge Park, 30075

East Roswell Park - Field 1 & 2 Turf Fields: 9000 Fouts Rd, 30076

COACHING STAFF (Coming Soon)

BOYS AGE
GROUP

TEAM
NAME

PROJ.
DIVISION
PRACTICES
PER WEEK
            COACH            (click name to email)
2011-12 Boys 8U-9U JR ACAD N/A 2/WEEK TBD
2011 Boys 9U ACAD N/A M/W 5-6:30 Dan Farnham
2010 Boys 10U ACAD N/A M/W 5-6:30 Allan Davie
2009 Boys 11U ACAD N/A M/W 6:30-8 Jeff Heidt
2008 Boys 12U ACAD N/A M/W 6:30-8 Dardan Latifi
2007 Boys 13U BLUE SELECT CLASSIC II 3/WEEK Quinton Hart
2007 Boys 13U RED SELECT CLASSIC III 2/WEEK Barry Burden
2007 Boys 13U WHITE SELECT CLASSIC IV 2/WEEK Dan Farnham
2006 Boys 14U BLUE SELECT Nat. Leag. TBD 3/WEEK Allan Davie
2006 Boys 14U RED SELECT CLASSIC II 2/WEEK Jeff Heidt
2005 Boys 15U BLUE SELECT Nat. League 3/WEEK Quinton Hart
2005 Boys 15U RED SELECT CLASSIC IV 2/WEEK Mark Logan
2004 Boys 16U BLUE SELECT CLASSIC II 3/WEEK Chris Merhoff
2004 Boys 16U RED SELECT CLASSIC III 2/WEEK Kom Momeni
2004 Boys 16U WHTIE SELECT CLASSIC IV 2/WEEK Cesar Espinoza
2003 Boys 17U BLUE SELECT CLASSIC II 3/WEEK Mark Lomas
2003 Boys 17U RED SELECT CLASSIC IV 2/WEEK Cesar Espinoza
2002 Boys 18U BLUE SELECT CLASSIC I 3/WEEK Chris Merhoff
2001 Boys 19U BLUE SELECT Nat. League 3/WEEK Allan Davie
GIRLS AGE
GROUP
TEAM
NAME
PROJ.
DIVISION
PRACTICES
PER WEEK
         COACH             (click name to email)
2011-12 Girls 8U-9U JR ACAD N/A 2/WEEK TBD
2011 Girls 9U ACAD N/A TU/TH 5-6:30 TBD
2010 Girls 10U ACAD N/A TU/TH 5-6:30 Johnny Jackson
2009 Girls 11U ACAD N/A TU/TH 6:30-8 Chris Sparenberg
2008 Girls 12U ACAD N/A TU/TH 6:30-8 Johnny Jackson
2007 Girls 13U BLUE SELECT ATHENA A 3/WEEK Chuck Ross
2007 Girls 13U RED SELECT ATHENA B 2/WEEK Dardan Latifi
2007 Girls 13U WHITE SELECT ATHENA C 2/WEEK Angel Pineda
2006 Girls 14U BLUE SELECT NAT. LEAGUE 3/WEEK George Stokes
2006 Girls 14U RED SELECT ATHENA B 2/WEEK Chuck Ross
2006 Girls 14U WHITE SELECT ATHENA C 2/WEEK Chuck Ross
2005 Girls 15U BLUE SELECT NAT. LEAGUE 3/WEEK Mark Lomas
2005 Girls 15U RED SELECT ATHENA B 2/WEEK George Stokes
2004 Girls 16U BLUE SELECT ATHENA A 3/WEEK Jason DeStefano
2002 Girls 18U BLUE SELECT ATHENA A 3/WEEK Dannelle Lewandowski
2002 Girls 18U RED SELECT ATHENA C 2/WEEK Kom Momeni
2001 Girls 19U BLUE SELECT NAT. LEAGUE 3/WEEK Mark Lomas